SIK SORULAN SORULAR (ÖNERİLER)

 
Ütülere ne tür su kullanmalıyım?

Genelde tüm ütülere içme için kullanılan saf sulardan ilave edebilirsiniz. Fakat bazı ütülerin kireç engelleme ve temizleme özelliği bulunduğundan bunlara gerek yoktur. Bunun haricinde çamaşır kurutucudan alınmış, parfümlü ya da yumuşatılmış su, buzdolabı, akü ya da havalandırma cihazlarından alınmış suları, damıtılmış su ve yağmur suyu kullanmayın; bu sular ütünüze zarar verirler. Bu tür sular organik atıklar ile mineraller içerirler; ısıtıldığında bu unsurlar konsantre hale gelip damlamaya, koyu renk lekeler bırakmaya ya da ütünüzün zamanından önce yıpranmasına yol açarlar.

Dik konumda buhar çıkarma özelliğini ne amaçla kullanabilirim?

Bu özellik, perdeleri ve takım elbise ile kadın elbiseleri gibi hassas giysilerin buharla ütülenmesinde çok yararlıdır. Kumaşı gergin tutun. Termostatı MAX konumuna getirin, sürekli buhar salma düğmesini basılı tutun ve ütüyü yukarıdan aşağıya doğru hareket ettirin. Hassas kumaşları yakmamak için ütüyü giysiden birkaç santim uzakta tutun.

Ütümü ilk kez kullanıyorum ve gerektiği gibi buhar çıkarmıyor. Ne yapmalıyım?


Kireç kartuşu da ütü kadar yeni olduğundan, suyun su haznesinden çıkıp kartuştan geçerek buhar haznesine gitmesi zaman alır. Ütüyü beş dakika fişte bırakın, buhar gelecektir!

Kumaşlarımın üzerine su damlamasını nasıl önlerim?


Uygun kumaşlar için termostatın üzerindeki uygun ısı ayarını kullanın. Su damlamasının nedeni muhtemelen düşük ısının suyu buhara dönüştürememesinden kaynaklanmaktadır. Su damlama riskini tümüyle bertaraf etmek için, termostatın gri/koyu renk alana ayarlanmış olmasına dikkat edin.

Ütünün kumaşlar üzerinde kahverengi lekeler bırakmasını nasıl önlerim?

Ütünüzde musluk suyundan başka su kullanmayın. Kireç giderme maddeleri ya da parfüm gibi katkı maddeleri kullanmayın. Kireç kartuşunu düzenli olarak değiştirin. Ütüdeki kendini temizleme fonksiyonunu düzenli olarak kullanın ve kireç vanasını düzenli olarak temizleyin. Ütülemeyi bitirdikten sonra haznenin içinde su bırakmayın. Ütü kumaşlar üzerinde vakumlu temizleme aleti gibi iş gördüğünden, kumaşların üzerinde kalan sabun/deterjan artıklarını emer ve böylece kumaşların tümüyle temizlenmesini sağlar.

Su ısıtıcım suyu kaynatmadan devreden çıkıyor.

Genellikle içeride kireç birikmesinden kaynaklanır: su ısıtıcınızı kireçten arındırmak için kullanım kitapçığını dikkatlice okuyun. Seçenek olarak, ısıtıcı, emniyet kesme mekanizmasının devreye girmesine neden olacak biçimde, kazayla susuz ya da yeterli su olmadan (rezistanslar her zaman suyla kaplı olmalıdır) çalıştırılmış olabilir. Şu biçimde tekrar çalıştırın: ısıtıcının soğuması için 5 dakika bekleyin ve tekrar suyla doldurun. Açma/kapama düğmesine bastırın ve 15 dakika kadar sonra ısıtıcı otomatik olarak çalışmaya ve kaynatmaya başlayacaktır.

Isıtıcım devreden çıkmıyor.

Genellikle suyu kapak açıkken kaynatmaktan kaynaklanır, buhar akım kesici devreye giremez.

Isıtıcım çalışmıyor.

Sigortanın açık olduğundan, ısıtıcınız kordonlu türse, çıkarılabilir tabanın ısıtıcıya sıkıca temas ettiğinden emin olun. Sigortanın sağlam oup olmadığını ya da değiştirilmesi gerekip gerekmediğini kontrol edin. Isıtıcı içindeki su kaynayarak tükenmişse, yeniden çalıştırmak için yukarıya bakın.

Elektrikli ısıtıcılar için ne tür uzatma kablosu kullanmalıyım?

Markası ne olursa olsun ev yada işyerinizde elektrikli aletleri kullanırken özellikle ısıtma özelliği olan ürünlerde kesinlikle topraklı priz kullanın. Gerek uzatma kablosu gerekse ürünün fişi bu tür özelliği desteklemesi gerekir. Bulunduğunuz yerde topraklı priz yoksa ufak bir müdahale ile (köprü atma) normal bir prizi topraklı bir prize çevirebilirsiniz.
Su ısıtıcımı kireçten nasıl arındırırım?

Şunları öneririz:
1) ya sirke: Isıtıcıyı 500ml güçlü beyaz sirkeyle doldurun. Kaynatmadan 1 saat böyle bırakın. Ya da sitrik asit: 500 ml su kaynatın. 25 g sitrik asit ekleyin. 15 dakika böyle bırakın.
2) ardından karışımı dökün: kullanmadan önce ısıtıcıyı 5 kere temiz suyla durulayın.

ÖNEMLİ UYARI-formik asit ya da sülfaminik asit bazlı kireç temizleme maddeleri gibi başka maddeler kullanmayın.

Plastik ya da metal gövde nasıl temizlenir?

Dış yüzeyi (gerekiyorsa biraz beyaz sirke damlatılmış) nemli bir bezle silin, iç bölümü de kireçten arındırın (yukarıya bakınız). Plastiğin rengini bozacaklarından, metal temizleme gereçleri, ovma tozları, ovma gerektirmeyen krem temizlik maddeleri ya da başka temizlik ürünleri kullanmayın. Isıtıcıyı, kabloyu, fişi ya da ısıtma tabanını suya sokmamaya dikkat edin!

Bir su ısıtıcısı kullanırken nelere dikkat etmeliyim?

Sıcak su tehlikeli yanıklara yol açabilir ve çocuklar ısıtıcının bir oyuncak olmadığıını bilmelidir:
- Isıtıcıyı ve kablosunu iş görülen yerlerin uzağına yerleştirin.
- Sıcak bir şey içer ya da taşırken bebeğinizi kucağınıza almayın.
- Plastik parçalar zarar görebileceğinden, cihazı bir ısı kaynağının yakınına koymayın.
- Cihazı dengeli ve düz bir yüzey üzerinde kullanın.
- Yalnızca su ısıtmak için kullanın ve rezistansa zarar vereceğinden asla susuz kullanmayın.
- Su kaynarken kapağını açmayın ve içi sıcak su doluyken ısıtıcıyı dikkatli tutun.
- Çaydanlık, ısıtıcı taban, kablo ya da fiş hasarlıyken cihazı kullanmayın.

Kahvenin filtreden geçmesi neden uzun sürüyor ve kimi zaman filtre yuvasından taşıyor?

Lütfen yalnızca tek filtre kullandığınızdan emin olun (bazı filtre kağıtları birbirine yapışır). Kalıcı bir filtre kullanıyorsanız, kağıt filtreye gerek duymamalısınız.

Kahve makinemin çaydanlığını bulaşık makinesinde yıkayabilir miyim?

Evet. Cam çaydanlık ve filtre yuvası bulaşık makinesinin üst sepetinde yıkanabilir.


Kahve makinemi kireçten nasıl arındırabilirim?

Günlük kullanım sıklığınıza ve yaşadığınız yerdeki suyun sertlik derecesine bağlı olarak kahve makinenizi iki ila dört ayda bir kireçten arındırmanız önemlidir. Kireç çözücü toz ya da sıvı kullanıyorsanız, üretici tarafından sağlanan kullanım kılavuzuna uyunuz. Beyaz sirke kullanıyorsanız, 2 fincan sirkeyle 2 fincan suyu karıştırın, soğuk kireç çözücü karışımı hazneye doldurun, çaydanlığı yerleştirmeyi unutmadan makineyi çalıştırın.
Karışımın yarısı çaydanlığa ulaştığında makineyi durdurun ve bir saat kadar bu halde bırakın. Makineyi tekrar çalıştırın ve kalan karışımın çaydanlıkta toplanmasını sağlayın. Kireçten arındırma işleminden sonra, temiz suyla durulamak için makine en az 2-3 kere çalıştırılmalıdır.

Cam çaydanlığımı mikrodalga fırında kullanabilir miyim?

Ancak metal bir parçasının olmaması durumunda kullanabilirsiniz. Primavera marka cam çaydanlığı kullanabilirsiniz.

Saati çalıştırmadan fırın çalışır mı?

Hayır. Saati aktif hale getirdiğinizde ve termostat devreye girdiğinde fırın çalışmaya başlar. İstediğiniz zaman saati 0 konumuna getirerek pişirmeyi durdurabilirsiniz.

Çıkarılabilir, yapışmaz kaplama hazneyi, kapak sapını ve aksesuarları bulaşık makinesinde yıkayabilir miyim?

Evet, bulaşık makinesinde yıkanabilirler. Gene de, rezistansları makineye koyarken makinenin ızgaralarının kaplamalarına zarar vermemeye özen gösterin. Birkaç yıkamadan sonra ve yüzeyi yenilemek için kabın tüm iç yüzeyini az miktarda yağla yağlamanız önerilir. Tüm hakkı saklıdır. Copyright © 2002 - Tamteknik Elektrikli Ev Aletleri Tamir ve Bakım Servisi   mail : tamteknik@tamteknik.com